Rize Müftülüğü

4-6 YAŞ KURSLARIMIZ

İŞİTME ENGELLİ K.K.

AİLE ve DİNİ REHBERLİK

Kocatepe Camii Çocuklarla Şenlendi

Kocatepe Camii Çocuklarla Şenlendi

Tarih 01 Ekim 2011, 23:58 Editör Rize Müftülüğü

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Kocatepe Camii avlusunda gerçekleştirilen tören çocukların şölenine dönüştü.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Kocatepe Camii avlusunda gerçekleştirilen tören çocukların şölenine dönüştü. Yüzlerce çocuğun katıldığı programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Çocuk için ibadet edilen mekân soğuk,  sönük, donuk ve ürkütücü olmamalıdır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası açılış töreni bu yıl, Kocatepe Cami avlusunda gerçekleştirildi.  Yoğun katılımın gerçekleştiği programa Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, çok sayıda milletvekili, vatandaşlar ve çocuklar katıldı.

Törende konuşan ve camilerin sadece ibadet değil aynı zamanda kimlik mekânları olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, camilerin çocukların hayatındaki önemine vurgu yaptı.  Diyanet İşleri Başkanı Görmez şöyle konuştu:

“Camilerin kültürel kodları temsil eden bir sembol olduğu düşünüldüğünde çocuğun manevi eğitimindeki rolü rahatlıkla anlaşılacaktır. Çocuğun içinde var olduğu toplumun değerlerini öğrenme, ibadet ikliminde nefes alma ve belki de en önemlisi birlik ve beraberlik duygularını keşfetme imkânı bulabilmesi önemli ölçüde camiyle buluşmasına bağlıdır”.

“Çocuk için ibadet için edilen mekân soğuk, sönük donuk ve ürkütücü olmamalıdır” diyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Yaklaştığında kovulduğu, sesi çıktığında azarlandığı, soru sorduğunda terslendiği bir mescide tazecik gönlünün ısınması nasıl mümkün olabilir” dedi. Başkan Görmez, camilerin kucaklayan ve kendine yöneleni asla kendi dışında bırakmayan bir yuva olduğunu sözlerine ekleyerek kadınıyla çocuğuyla, genciyle yaşlısıyla, toplumun bütün kesimlerinin bu yuvada huzura erme hakkı olduklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Çocuk ve Cami Buluşması” ana temasını seçme nedenlerini anlatırken, “Vatanımızın, milletimizin her tarafında çocuklarımız camilere gelsinler. Din görevlisi arkadaşlarımız cübbeleriyle, sarıklarıyla, çikolatalarıyla kapıda onları karşılasın. Camiye onları götürsün, onlara mihrabı, minberi, kürsüyü tanıtsın istedik” ifadelerini kullandı. Camilerin bilgi ve birlik mekânı olduğunu da vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez şöyle devam etti;

“Biz saflarımızı birleştirmek için camide buluşuruz. Ruhlarımızla bedenlerimizle buluşturmak, kalplerimizle gönüllerimiz arasında rabıta kurmak için Allah’ın huzurunda, divanında, camilerde buluşuruz.

Cami aynı zamanda bizim sevgi mekânımız. Biz camilerde birbirimizi sevmeyi öğreniriz.  Tabiatı, kâinatı sevmeyi öğreniriz.  Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğreniriz camide.  Camide yüreklerimiz sevgiyle dolar”.

Konuşmasının sonunda “Cami ve Çocuk buluşması” vesilesiyle büyüklerin sorumluluk duygusunu yeniden aşılaması gerektiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez Kocatepe Camii’ne çocuklarla beraber geçerek onlara mihrap, minber, vaaz kürsüsü ve cami hakkında bilgi verdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise açılış töreninde yaptığı konuşmada camilerin tamamının milletin gönül hazinesinden aktardıklarıyla inşa edildiğini söyledi. Üsküp’te, Prizren’de, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Orta Asya, Kafkasya, Bosna- Hersek’te olduğu gibi Somali’de de camiler inşa edildiğini, Türk milletinin bu camilerin yapımında büyük katkıları olduğunu açıklayan Bozdağ Kırım’da bulunan Cuma Camii’nin yenileme çalışmalarının da başlayacağı müjdesini verdi.

Camilerin sadece namaz kılma mekânı değil kültür hazinesini yaşatan ve geleceğe aktaran mekânlar olduğu belirten Bozdağ, “Çocuk ve Cami Buluşması” temasının fevkalade isabetli bir tema olduğunu sözlerine ekledi.

Törende çocuklardan oluşan 571 Grubu ilahiler söylerken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Kocatepe Camii Çocuk Oyun Merkezi’nin de açılışını yaptı.

 
 
 

 

Bu haber 780 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Camiler ve Din Gör.Haf.2011

Camiyi Seviyorum Şarkısı mp3

Camiyi Seviyorum Şarkısı mp3 Camiyi seviyorum şarkısını sitemizden dinleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Haydi Ailece Camiye Konulu Panel Düzenlendi

Haydi Ailece Camiye Konulu Panel Düzenlendi Rize'de "Haydi Ailece Camiye" Konulu Panel Düzenlendi

 

DUYURU

22 Nisan 2016 tarihi itibarı ile yeni web sitemiz http://rize.diyanet.gov.tr adresinde yayına açılmıştır.
Eski web sitemiz www.rizemuftulugu.gov.tr adresinde arşiv niteliğinde yayında kalacaktır.
 
 
 

NAMAZ VAKİTLERİ

İHTİSAS MERKEZİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
rize

 

..:: Hızlı Erişim ::..

 

 

Kurumsal

Diyanet İşleri Başkanlığı
Türkiye Diyanet Vakfı
Diyanet İşleri Başkanı
Eski Diyanet İşl. Başkanları

DİB. Bşk.Yardımcıları
Diyanet
Kuruluş ve Tarihi
Başkanlık Birimleri
Kurul Karar ve Mütalaaları
Mevzuat
Hac ve Umre Hizmetleri
DİBBYS (DİB Bilgi Yönetim Sist)
Kurumsal E-Posta

 

Din Hizmetleri

Dini Bilgiler
Dini Sorular
Ramazan Hizmetleri
Kurban Hizmetleri
Kutlu Doğum Haftası
Camiler Haftası
Yaz K.Kursları
4-6 Yaş Kurslarımız
Çocuklar İçin
Dini Günler ve Geceler
Web Kütüphanesi
Tarihi Camilerimiz
 

 

Dini İçerik

K Kerim Portalı
Hadis-i Şerif
Dualar
Hac ve Umre Rehberi
Namaz Portalı
Esmau'l Hüsna
Kırk Hadis
Veda Hutbesi
Kur'an Öğren
Vaaz Örnekleri
Sabah Namazı Zikri

 

 

Dini Yayınlar

Diyanet Aylık Dergi
Diyanet Çocuk Dergisi
Aile Dergisi
Diyanet Haber Bülteni
Diyanet Takvimi (Arka Yüz)
Diyanet Tv
Diyanet Radyo
E-Dergi (Kutlu Doğum)
Eğt.Kült.San. Panosu
İslâm Ansiklopedisi
Eğitim Materyalleri
Safahat

 

 

Linkler

Rize Valiliği
Rize Belediyesi
Yusuf Karali Eğt. Mrk.
Rize Gönül Elçileri
E-Devlet
E-Bordro
Resmi Gazete
İsam
Ekmek İsrafı
Dumansız Hava Sahası
Aile Eğitim Programı

İşaret Dili
 

 

T.C. Rize Müftülüğü | Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Adres : Reşadiye Mah. Cumhuriyet Cad. No : 71 / RİZE
Tel : 0 (464) 214 26 79- 80  Fax : 0 (464) 214 26 55
E-posta: rize@diyanet.gov.tr