Rize Müftülüğü

4-6 YAŞ KURSLARIMIZ

İŞİTME ENGELLİ K.K.

AİLE ve DİNİ REHBERLİK

Müftülüğümüz

Tarih 06 Temmuz 2011, 13:22 Editör Rize Müftülüğü

Müftülüğümüz

 
Müftülüğümüz, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’la kendisine verilen “İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek” görevlerini Başkanlık adına İlimizde yürütmektedir. Müftülüğümüzce yürütülen bu hizmet ve faaliyetler: başta irşat hizmetleri olmak üzere eğitim hizmetleri, hac ve umre hizmetleri, yayın hizmetleri, denetim hizmetleri, yatırım hizmetleri vb. hizmet ve faaliyetlerdir.
 İrşat hizmetleri, cami içi irşat hizmetleri olarak imamet (beş vakit namaz, cuma ve bayram namazları), hitabet (cuma ve bayram hutbeleri) vaaz ve müezzinlik (ezan, ikamet) hizmetleridir. Bu hizmetler 3 erkek ve 3 bayan olmak üzere toplam 6 vaiz,  258  imam-hatip ve 56 müezzin-kayyımla 240 camide sunulmaktadır. Cami dışı irşat hizmetleri ise konferanslar, paneller, TV sohbetleri vb. yollarla yetkili görevlilerce müftülüğümüz  tarafından  hazırlanan program çerçevesinde halkımıza sunulmaktadır
  
Eğitim konusuna gelince, bu hizmette amaç önce topluma din hizmeti sunacak elemanların eğitimi, sonra da bu eğitilmiş insanlar marifetiyle toplumu din konusunda eğitmektir. Bunun sağlanması için gerek Başkanlığımızca çeşitli illerde bulunan eğitim merkezlerinde, gerekse müftülüğümüzce açılan kurs ve seminerlerde personelimiz hizmet içi eğitime tabi tutulmaktadır. Eğitim hizmeti içerisinde Kur’an Öğretim ve eğitimi çok önemli yer tutmaktadır. 36 adet yatılı Kur’an kursumuzda toplam 108 öğretici ile Kur’an eğitim ve öğretimi devam etmektedir.  Ayrıca yaz aylarında 2 ay süreyle bütün cami ve Kur’an Kurslarında yaz kursları düzenlenmekte ve binlerce çocuğumuz bu hizmeti almaktadır. Bu hizmetin yürütülmesinde ihtiyaç duyulan iaşe ve ibate işlerinde müftülüğümüze maddi katkıda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesine, diğer Cami ve Kur’an Kursu  dernek ve Vakıflarına ve tüm hayırsever Rizelilere teşekkür ederiz. Yine camilerimizde isteyen yetişkinler için cami dersleri  de yürütülmektedir.
  
   
Hac ve umre hizmetlerini  ise buna turistik bir seyahat değil bir ibaret inancıyla yaklaşan Başkanlığımız ve il Müftülüğümüz, A Grubu Seyahat acenteleriyle birlikte ciddiyet ve disiplin içerisinde yürütmektedir. Hacılarımızın yaptıkları bu zor ve mükemmel ibadeti bilinçli olarak yapabilmeleri için seminerlere büyük önem verilmektedir.
 Diyanet İşleri Başkanlığımız, görevi olan “İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları konusunda toplumu aydınlatma” aracı olarak yayın faaliyetine çok önem vermektedir. Sesli, görüntülü ve yazılı yayınlar  yapmaktadır. CD, bant, kaset, kitap, dergi, çocuk dergisi, ilmi dergi gibi birçok yayın unsuru müftülüğümüzün önünde bulunan "Diyanet Yayınları Satış Yerinde" halkımızın istifadesine sunulmaktadır. Bilhassa ilköğretim çağındaki çocuklarımızın mutlaka Diyanet Çocuk Dergisini okumalarının gerektiğine inanmaktayız   Personelimizin ve halkımızın Başkanlık ve Müftülük hizmet ve faaliyetleri hakkında bilgilendirilmesi amacıyla www.rizemuftulugu.gov.tr  adıyla yayımlanan bu  resmi  web sitemiz ekim- 2007  tarihinden bu yana hizmet vermektedir
 
Sayılan bu hizmet ve faaliyetler gerek Diyanet İşleri Başkanlığınca ve gerekse Müftülüğümüzce denetlenmekte, noksan kalan, aksayan yönler tespit edilerek giderilmekte ve daha etkili ve verimli hizmet için rehberlik yapılmaktadır.
Müftülüğümüz yatırımcı bir kuruluş değildir. Din hizmeti sunmak için kullanılan bütün bina ve araç-gereçler hayırsever halkımızın kurduğu dernek ve vakıflar ile Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesince temin edilmektedir. Müftülük hizmet binaları, cami ve mescitler, Kur’an kursları bu gönüllü kuruluşlar tarafından yapılmakta ve yaşatılmaktadır.
  
Bu meyanda  Rize’mizin ve belki de ülkemizin en güzel ve en gelişmiş Eğitim Merkezi (Müftü Yusuf Karali Eğitim Merkezi) inşaatı tamamlanıp hizmete girmiş, ilim ve irfan sahasında medar-ı iftiharımız olmuştur. Başkanlığını İlahiyat Fakültesi eski Dekanımız Prof. Dr. Kemal SANDIKÇI’nın yaptığı dernek ve Diyanet Vakfı Rize Şubesi marifetiyle yürütülen çalışmaların sonucunu halkımızın ve görevlilerimizin yerinde görmesini tavsiye etmekteyiz. Değerli din alimimiz Müftü Yusuf KARALİ’nin adını taşıyan bu güzide eser 2009  yılı haziran ayında hizmete başlamış, 18.12.2009 Cuma günü Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Sayın Devlet Bakanımız Faruk ÇELİK, Sayın Başkanımız Prof Dr Ali BARDAKOĞLU, 81 İl Müftüsü ve yoğun bir katılımla resmen açılmıştır. Eğitim Merkezimiz 5,600 m2 alan üzerine kurulu olup 10,400 m2 kapalı alana sahiptir. 
             
Müftülüğümüz yukarıda sıralanan bütün bu hizmetleri 1 İl Müftüsü, 3 Müftü Yardımcısı, 2 Şube Müdürü, 6 Vaiz, 1 Eğitim Uzmanı, 1 Din Hizmetleri Uzmanı, 3 Şef, 9 Memur, 5 hizmetli, 2 şoför, 1 saymandan oluşan idari kadro ile  yürütmektedir. Toplam 460 kadrolu personelin sevk ve idaresi ile faaliyetlerin planlanması otogar karşısındaki mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfı'na ait 3 kat idari kısım, 3 kat da personel lojmanı olan ve 19.06.2001 tarihinde tamamlanarak hizmete açılan binada yapılmaktadır. Müftülüğün, mülkiyeti TDV’na ait 2 binek otosu ve 1 minibüsü bulunmaktadır. Eski Müftülük binası ise yapılan tadilatla çok amaçlı hizmet binası şekline getirilerek içerisinde bir yurt, bir cami ve müştemilatı, 250 kişilik konferans salonu, lokal, çay ocağı, idare odası ve Diyanet Yayınları satış evi olarak hizmet vermektedir.
 

Bu haber 2974 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Müftülüğümüz

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

 

DUYURU

22 Nisan 2016 tarihi itibarı ile yeni web sitemiz http://rize.diyanet.gov.tr adresinde yayına açılmıştır.
Eski web sitemiz www.rizemuftulugu.gov.tr adresinde arşiv niteliğinde yayında kalacaktır.
 
 
 

NAMAZ VAKİTLERİ

İHTİSAS MERKEZİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
rize

 

..:: Hızlı Erişim ::..

 

 

Kurumsal

Diyanet İşleri Başkanlığı
Türkiye Diyanet Vakfı
Diyanet İşleri Başkanı
Eski Diyanet İşl. Başkanları

DİB. Bşk.Yardımcıları
Diyanet
Kuruluş ve Tarihi
Başkanlık Birimleri
Kurul Karar ve Mütalaaları
Mevzuat
Hac ve Umre Hizmetleri
DİBBYS (DİB Bilgi Yönetim Sist)
Kurumsal E-Posta

 

Din Hizmetleri

Dini Bilgiler
Dini Sorular
Ramazan Hizmetleri
Kurban Hizmetleri
Kutlu Doğum Haftası
Camiler Haftası
Yaz K.Kursları
4-6 Yaş Kurslarımız
Çocuklar İçin
Dini Günler ve Geceler
Web Kütüphanesi
Tarihi Camilerimiz
 

 

Dini İçerik

K Kerim Portalı
Hadis-i Şerif
Dualar
Hac ve Umre Rehberi
Namaz Portalı
Esmau'l Hüsna
Kırk Hadis
Veda Hutbesi
Kur'an Öğren
Vaaz Örnekleri
Sabah Namazı Zikri

 

 

Dini Yayınlar

Diyanet Aylık Dergi
Diyanet Çocuk Dergisi
Aile Dergisi
Diyanet Haber Bülteni
Diyanet Takvimi (Arka Yüz)
Diyanet Tv
Diyanet Radyo
E-Dergi (Kutlu Doğum)
Eğt.Kült.San. Panosu
İslâm Ansiklopedisi
Eğitim Materyalleri
Safahat

 

 

Linkler

Rize Valiliği
Rize Belediyesi
Yusuf Karali Eğt. Mrk.
Rize Gönül Elçileri
E-Devlet
E-Bordro
Resmi Gazete
İsam
Ekmek İsrafı
Dumansız Hava Sahası
Aile Eğitim Programı

İşaret Dili
 

 

T.C. Rize Müftülüğü | Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Adres : Reşadiye Mah. Cumhuriyet Cad. No : 71 / RİZE
Tel : 0 (464) 214 26 79- 80  Fax : 0 (464) 214 26 55
E-posta: rize@diyanet.gov.tr