Rize Müftülüğü

4-6 YAŞ KURSLARIMIZ

İŞİTME ENGELLİ K.K.

AİLE ve DİNİ REHBERLİK

Rize İlimiz

Tarih 06 Temmuz 2011, 13:26 Editör Rize Müftülüğü

Rize İlimiz

 
 
 
 
İLİN ADININ KAYNAĞI
Rize ilinin adı; Yunanca pirinç anlamına gelen Rhisos, Rumca'da "RIZA" olarak dağ eteği anlamında kullanılmıştır. Osmanlıca'da ise "RİZE" ufak kırıntı, döküntü anlamındadır.

İLK TARİHİ İZLER
Saka göçleri sırasında, Aşağı Çoruh ve Rize-Batum arasına "Kalaç" adlı bir Türk boyu yerleşmiştir.

KOLONİ DÖNEMİ
M.Ö. 323 senesinden sonra Büyük İskender'in ölümü ile İmparatorluğun devamı niteliğinde olan Pontos, Koppodkida, Bithynia gibi krallıklar kurulmuştur. Ancak Trabzon, Rize gibi bir takım serbest şehirler, bu krallıklara bağlı olmadan varlıklarını sürdürmüşlerdir.

PONTOS VE SELÇUKLULAR DÖNEMİ
131 yılında Karadeniz kıyılarını gemi ile dolaşan Romalı ARRİANOS, Karadeniz'in doğusunda hakim olan Lazlardan bahseder.Rize, M.S. 10-395 yılları arasında Roma, 395 yılından itibaren de Bizans hakimiyeti altında yer almıştır.Alpaslanoğlu Sultan Melikşahın döneminde 24 Haziran 1080 Rize Selçukluların hakimiyetine girmiştir.1204 yılında Rize'yi de içine alan TRABZON PONTOS RUM imparatorluğu kurulmuştur.

OSMANLILAR DÖNEMİ
1461 yılında Trabzon'u feth eden Fatih Sultan Mehmet 1470 yılında Rize ve çevresini Türk egemenliği altına almıştır. Yavuz Sultan Selim'in sancak beyliği sırasında Annesi Gülbahar Hatun Sultan Rize'ye gelerek kendi adı ile anılan camii yaptırmıştır.

Rize, 1877 yılında merkez sancağa bağlı nahiye olmuştur. Birinci Cihan savaşında 9 Mart 1916 tarihinde Rize, Rusların işgaline uğramış, 2 Mart 1918 de bağımsızlığına kavuşmuştur.

CUMHURİYET DÖNEMİ
Cumhuriyet dönemine kadar sancak merkezi olan Rize, 20 Nisan 1924 tarihinde Vilayet olmuştur. Bugün ilin 11 ilçesi bulunmaktadır.

Rize Belediyesi’nin kuruluş tarihinin 1867 olduğu varsayılmaktadır. Osmanlı Döneminde 11 belediye başkanının görev yaptığı tespit edilebilmektedir. Cumhuriyet Döneminde bu zamana kadar 21 belediye başkanı görev yapmıştır.  2009 Mayıs ayı itibari ile 17 müdürlükten oluşan kurumda 172 personel görev yapmaktadır. Bu personelin 60’ı devlet memuru, 80’i kadrolu işçi, 28 sözleşmeli personel ve 2’si de geçici işçidir.

COĞRAFİ YAPISI
Doğu’da Artvin, Güneyde Erzurum ve Bayburt, Batı’da Trabzon ve Kuzeyde Karadeniz ile sınırlı olan Rize, çok engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Deniz kenarlarındaki dar vadi ağızları dışında hemen hemen hiç düzlük yoktur. Yüksek rakımlı tepeler arasındaki en yüksek nokta olan Kaçkar (3932 m) yaz-kış kar tutar. Kaçkar dağının doğal yapısı bir çok kış sporları yanında, tracking ve dağcılık için de uygun topoğrafya’ya sahiptir.

Rize toprakları kuzey Anadolu kıyı dağlarının yüksek kesimlerinden doğarak Karadeniz’e dökülen irili ufaklı bir çok akarsu ile bölünür. En önemlileri Fındıklı deresi, Büyük dere , Pazar deresi, Karadere, İyi dere, Taşlıdere ve Fırtına deresidir. Bu dereler, çeşitli yerlerde şalelerle süslenir. Alabalık cinsinin eniyileri bu derelerde yetişir. Rize’deki göller, dağların yüksek kesimlerinde buzulların aşındırması neticesinde oluşmuş buzul göllerdir. Bu göller, Çamlıhemşin ve İkizdere’nin sahip olduğu doğa harikalarıdır.

Rize’de kışlar ve yazlar ılık geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması

14 C civarındadır. Bölge yıllık 2300 mm yağış ile Türkiye’nin en çok yağış alan yeridir.

Ormanlarda ağaç türü olarak, en çok kayın, meşe, kestane, ıhlamur, ladin, kızılağaç ve orman gülü; Yabani hayvan olarak da; kurt, ayı ,yaban domuzu , karaca, çatal boynuzlu dağ keçisi , huş tavuğu ve kuşlar bulunur.

SANAYİ ve TİCARET
İlin ekonomisine de ticaretine de çay bitkisi ve çay tarımı damgasını vurur. 40.000 hektarlık çay bahçelerinde yılda ortalama 400.000 ton çay üretimi yapılır. Çay fabrika ve atölyelerinin dışında bu fabrikaların yedek parçasını üreten, bakım ve onarımını yapan işletmeler, çay paketleme ve ambalaj fabrikaları, un fabrikaları, kereste fabrikaları, döküm fabrikaları, balık unu ve balık yağı fabrikası gibi sanayi kuruluşları İlimizin ekonomisinin temel taşlarıdır. Sebzecilik ve meyvecilik, yöre insanının kendi ihtiyacını karşılayacak ölçüdedir. Daha çok mısır, fasulye ve patates, armut, elma, fındık ve mandalina yetiştirilir. İlin diğer önemli geçim kaynakları tarım, hayvancılık, arıcılık ve balıkçılıktır. Bunun yanında Merkez ve İlçelerinde 6 adet Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi bulunmaktadır. Ayrıca şehirde inşaat sektörüde gelişmiştir. Rize; eko turizm, dağ ve yayla turizmi için bakir, yatırım bekleyen bir şehirdir.

NÜFUS
Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2008 sonuçlarına göre şehrin genel nüfusu 319.410 olup, merkez belediye nüfusu 91.904 kişidir.

İlçe ve Beldeler
Merkez - Gündoğdu-Muradiye-Kendirli-Çaykent Beldesi, Ardeşen - Tunca beldesi, Çamlihemşin, Çayeli - Büyükköy ve Madenli Beldesi, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere - Güneyce Beldesi, İyidere, Kalkandere - Yolbaşı Beldesi, Pazar

Rize merkeze bağlı 51 Köy, Gündoğdu’ya bağlı 14 Köy, Ardeşene bağlı 38 Köy, Çamlıhemşine bağlı 24 Köy, Çayeli Merkeze bağlı 33 Köy, Çayeli Büyükköy Beldesine bağlı 8 Köy, Çayeli Madenli’ye bağlı 12 Köy, Derepazarı’na bağlı 11 Köy, Fındıklı’ya bağlı 22 Köy, Güneysu’ya bağlı 22 Köy,Hemşin’e bağlı 8 Köy, İkizdere Merkeze bağlı 25 Köy, İkizdere Güneyce Beldesine bağlı 2 Köy, İyidere’ye bağlı 7 Köy, Kalkandere’ye bağlı 21 Köy, Pazar’a bağlı 50 Köy, Rize İl,İlçe ve Beldelerine bağlı toplam 348 köy bulunmaktadır.

 

 
 

Bu haber 2077 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Rize İlimiz

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

 

DUYURU

22 Nisan 2016 tarihi itibarı ile yeni web sitemiz http://rize.diyanet.gov.tr adresinde yayına açılmıştır.
Eski web sitemiz www.rizemuftulugu.gov.tr adresinde arşiv niteliğinde yayında kalacaktır.
 
 
 

NAMAZ VAKİTLERİ

İHTİSAS MERKEZİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
rize

 

..:: Hızlı Erişim ::..

 

 

Kurumsal

Diyanet İşleri Başkanlığı
Türkiye Diyanet Vakfı
Diyanet İşleri Başkanı
Eski Diyanet İşl. Başkanları

DİB. Bşk.Yardımcıları
Diyanet
Kuruluş ve Tarihi
Başkanlık Birimleri
Kurul Karar ve Mütalaaları
Mevzuat
Hac ve Umre Hizmetleri
DİBBYS (DİB Bilgi Yönetim Sist)
Kurumsal E-Posta

 

Din Hizmetleri

Dini Bilgiler
Dini Sorular
Ramazan Hizmetleri
Kurban Hizmetleri
Kutlu Doğum Haftası
Camiler Haftası
Yaz K.Kursları
4-6 Yaş Kurslarımız
Çocuklar İçin
Dini Günler ve Geceler
Web Kütüphanesi
Tarihi Camilerimiz
 

 

Dini İçerik

K Kerim Portalı
Hadis-i Şerif
Dualar
Hac ve Umre Rehberi
Namaz Portalı
Esmau'l Hüsna
Kırk Hadis
Veda Hutbesi
Kur'an Öğren
Vaaz Örnekleri
Sabah Namazı Zikri

 

 

Dini Yayınlar

Diyanet Aylık Dergi
Diyanet Çocuk Dergisi
Aile Dergisi
Diyanet Haber Bülteni
Diyanet Takvimi (Arka Yüz)
Diyanet Tv
Diyanet Radyo
E-Dergi (Kutlu Doğum)
Eğt.Kült.San. Panosu
İslâm Ansiklopedisi
Eğitim Materyalleri
Safahat

 

 

Linkler

Rize Valiliği
Rize Belediyesi
Yusuf Karali Eğt. Mrk.
Rize Gönül Elçileri
E-Devlet
E-Bordro
Resmi Gazete
İsam
Ekmek İsrafı
Dumansız Hava Sahası
Aile Eğitim Programı

İşaret Dili
 

 

T.C. Rize Müftülüğü | Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Adres : Reşadiye Mah. Cumhuriyet Cad. No : 71 / RİZE
Tel : 0 (464) 214 26 79- 80  Fax : 0 (464) 214 26 55
E-posta: rize@diyanet.gov.tr